Ryczałt ewidencjonowany - Będzin, Sosnowiec, Dąbowa Górnicza

Jedną z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany. Ta forma rozliczania z Urzędem Skarbowym przeznaczona jest przede wszystkim dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorca korzystający z tej opcji opłaca podatek od przychodu, co oznacza, że nie uwzględnia kosztów jego uzyskania.

Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego

Jeśli przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą podejmie decyzję o rozliczaniu się na zasadach ryczałtu ewidencjowanego powinien dokonać zgłoszenia we wniosku rejestracyjnym składanym w CEiDG. Zmiany formy opodatkowania można dokonać z początkiem kolejnego roku podatkowego.

Różne stawki ryczałtu ewidencjonowanego

W przypadku wyboru ryczałtu ewidencjonowanego przedsiębiorca płaci podatek od przychodu i nie pomniejsza go o koszty, jakie ponosi. Jednak procentowa stawka podatkowa może mieć różną wysokość i jest ściśle związana z rodzajem prowadzonej działalności. Zdarzają się również sytuacje, gdzie przy różnorodnych usługach jedna firma rozlicza się według kilku stawek, które wynoszą odpowiednio: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%. W tej formie opodatkowania konieczne jest również pilnowanie specjalnych limitów. Jeśli więc prowadzi się działalność i ma ona być w taki sposób rozliczana, najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na obsługę księgową prowadzoną przez zewnętrzny podmiot.