Cover Image

Jak rozliczyć podatek z zagranicy?

Wielu Polaków pracuje i osiąga przychody z pracy za granicą. Każdego roku stają oni przed koniecznością rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Bardzo często pojawiają się wtedy różnego rodzaju dylematy, dotyczące tego, gdzie i na jakich zasadach dokonać rozliczenia podatku.

Nasze biuro rachunkowe świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie rozliczeń oraz zwrotów podatków z zagranicy. W tym artykule podpowiemy, kto zobligowany jest do rozliczenia podatku z zagranicy w Polsce oraz w jaki sposób to zrobić.

Kto może rozliczyć podatek z zagranicy?

Osoby, których miejscem zamieszkania jest Polska, rozliczają tutaj swoje podatki, bez względu na to, w jakim kraju je uzyskały (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z prawem obowiązek ten obejmuje wszystkich pracowników, którzy posiadają na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (czyli ośrodek interesów życiowych) lub też przebywają na terytorium kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Warto przy tym pamiętać, że nie ma znaczenia rodzaj źródła przychodów (np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, wynajem nieruchomości itd.). Rozliczyć należy nawet przychody osiągane z działalności pozarolniczej prowadzonej za granicą.

Niekiedy dodatkowo trzeba rozliczyć się jeszcze w kraju, w którym wykonywana była praca. Jednocześnie niektóre kraje podpisały z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy tego rodzaju pozwalają uniknąć dwukrotnego (podwójnego) opodatkowania tych samych przychodów w dwóch krajach (kraju osiągania przychodów, czyli za granicą, oraz kraju zamieszkania, czyli rezydencji).

Jaka deklaracja PIT dla przychodów zagranicznych?

Dochody zagraniczne powinny zostać ujęte w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT-36. W tym właśnie formularzu znajdują się dwie pozycje przeznaczone do tego celu:

  • „Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej (przeliczone na złote)”,
  • "Odliczony podatek" (kwota podatku z uwzględnieniem ulg oraz metod uniknięcia podwójnego opodatkowania).

W przypadku podatników prowadzących za granicą pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczających się według podatku liniowego obowiązuje PIT-36L.

Podatnicy, którzy sprzedali lub wybudowali nieruchomość za granicą, zobowiązani są do wypełnienia formularza PIT-38.

Masz problem z rozliczeniem podatku z zagranicy?

Jeśli masz jakikolwiek problem z rozliczeniem podatku z zagranicy lub starasz się o zwrot podatku z Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii lub Irlandii, możesz skorzystać z usług naszego biura rachunkowego, które zapewnia kompleksowe wsparcie w tym zakresie. Korzystając z naszych usług, będziesz mieć pewność, że twoje podatki zostaną rozliczone zgodnie z obowiązującym prawem, a Ty unikniesz zbędnych zbędnego stresu czy ewentualnych kłopotów z US.

 

 

Wróć